Dlaczego Święto Dziękczynienia to jedno z ulubionych świąt Amerykanów?

Strona główna / Blog / Dlaczego Święto Dziękczynienia to jedno z ulubionych świąt Amerykanów?

Święto Dziękczynienia dla mieszkańców Ameryki jest jednym z ważniejszych świąt w całym roku kalendarzowym. Jego symbolika jest ważna dla historii całego kraju, ponieważ oddaje m.in. hołd pierwszym kolonizatorom ziem tzw. nowego świata. Powaga tego święta dla naszej kultury jest równoważna ze Świętami Bożego Narodzenia. Więc co powoduje, że to święto jest tak ważne?

 

Od początku, czyli historia Thanksgiving Day

 

Tradycja Święta Dziękczynienia sięga aż do czasów kolonizacyjnych. Jest świeckim świętem, w którym celebruje się wspomnienie o przybyciu pierwszych kolonizatorów do wybrzeży nowo odkrytego przez Europejczyków kontynentu. Pierwsze obchody Święta Dziękczynienia odbyły się rok po założeniu kolonii w Plymouth w 1621 roku. Urządzono tam wtedy ucztę podobną do naszych dożynek. Było to wydarzenie dziękczynne za obfite plony, które zaczęto corocznie celebrować. Podczas pierwszych świąt w Plymouth oprócz samych mieszkańców kolonii, świętowała też pewna część rdzennych mieszkańców. W ten sposób święto oprócz samego charakteru dziękczynnego za udane zbiory stało się symbolem braterstwa.

 

  • national holiday – święto narodowe
  • feast – uczta

 

Dopiero w 1863 roku, czyli ponad 240 lat później ówczesny prezydent Stanów Zjednoczonych Ameryki Abraham Lincoln, ogłosił Święto Dziękczynienia świętem narodowym. Natomiast prezydent Franklin Roosevelt ustanowił stałą datę tego święta na czwarty czwartek listopada.

 

Święto indyka, czyli jak amerykanie go obchodzą?

 

Charakterystycznym elementem związanym ze Świętem Dziękczynienia jest postać indyka. Podczas całego święta towarzyszy Amerykanom praktycznie cały czas. Głównym daniem uroczystej kolacji, spędzonym w rodzinnym gronie jest właśnie indyk. Dodatkowo jedną z ulubionych tradycji tego święta dla Amerykanów jest ceremonia ułaskawienia jednego z indyków przez prezydenta (tzw. presidential „pardon” to the turkey).  Ten element święta jest jednak stosunkowo młody, ponieważ zapoczątkował go dopiero prezydent George H.W. Bush. Dlaczego akurat indyk? Ponieważ to na indyki polowali rdzenni Amerykanie, którzy nauczyli pierwszych osadników, jak chronić się przed głodem. Podczas samej kolacji głowa rodziny odmawia modlitwę, stanowiącą dziękczynienie za wszystkie dobre rzeczy, które spotkały domowników podczas tego roku. Po kolacji rodziny łamią kostkę życzeń, czyli to, co pozostało ze świątecznego indyka. Członek rodziny, który złamie największą część, może liczyć, że jego życzenie niebawem się spełni.

 

  • Thanksgiving dinner – obiad w Święto Dziękczynienia
  • turkey pardoning – ułaskawienie indyka
  • wishbone – kostka życzeń
  • a family celebration – rodzinna uroczystość

 

Thanksgiving dinner to jednak nie wszystko. W wielu większych amerykańskich miastach odbywają się huczne parady, na których na jadących platformach można zobaczyć wiele atrakcji, tancerzy i artystów. Jedną z popularniejszych parad jest nowojorska parada, która co roku przyciąga wielu miłośników tego święta na samych ulicach Nowego Jork, przed telewizorami oraz na relacjach w portalach społecznościowych. Mówiąc o Święcie Dziękczynienia, nie można zapomnieć o rozgrywkach ligi amerykańskiego futbolu. Którego podczas całego dnia można oglądać w telewizji.

 

Podano do stołu, czyli co możemy znaleźć na świątecznym stole

 

Wspomniany wcześniej indyk, jest daniem głównym na stole podczas Święta Dziękczynienia. Indyka przyrządza się na wiele różnych sposobów, które zależą m.in. od regionu zamieszkania aż po upodobanie smakowe konkretnych rodzin. Indyka przygotowuje się zawsze w całości, z nadzieniem najczęściej z chleba.

 

  • stuffed turkey — nadziewany indyk
  • mashed potatoes – purée z ziemniaków
  • cranberry sauce – sos żurawinowy
  • corn – kukurydza
  • pumpkin pie – ciasto dyniowe
  • apple pie – szarlotka

 

Jednak indyk nie jest  jedynym posiłkiem w bogatej tradycji kulinarnej amerykańskiego Święta Dziękczynienia. Częstymi dodatkami serwowanymi na stołach jest purée z ziemniaków a także kukurydza. Można również zauważyć obecność brukselki czy fasoli. Sos żurawinowy to w tym dniu ulubiony sos każdego Amerykanina. Po kolacji na deser podaje się ciasto z dyni, ale również  tartę orzechową, a nawet szarlotkę.

 

Rodzina jest najważniejsza!

 

Obecnie wraz z Bożym Narodzeniem i Nowym Rokiem Święto Dziękczynienia jest częścią sezonu świątecznego, w którym zacieśnia się więzi rodzinne,  ale  nie tylko. To okazja do dziękowania za wyjątkowo spędzony czas w rodzinnym gronie, gdzie braterstwo odgrywa ważną rolę.