Mikołajkowe tradycje i zwyczaje na świecie

Strona główna / Blog / Mikołajkowe tradycje i zwyczaje na świecie

W różnych zakątkach świata w okresie świątecznym praktykowana jest tradycja wręczania prezentów. W Polsce prezenty przynosi dzieciom Mikołaj, jednak nie wszędzie to właśnie grubiutki pan z białą brodą w czerwonym przebraniu jest odpowiedzialny za to zadanie. W zależności od kraju, regionu lub kultury prezent może przynieść np.: Sinterklass, Dziadek Mróz, a nawet wiedźma Befana.

6 grudnia to czas, kiedy dzieci oczekują z niecierpliwości na drobne upominki zostawione pod poduszkami, w skarpetach i butach. Na świecie tego dnia miejsca schowania prezentów mogą być różne tak samo, jak dzień, w którym obchodzi się Mikołajki. Jednak dzisiejsza idea tego święta ma wszędzie podobny cel — uszczęśliwić i sprawić uśmiech na twarzach dzieci z całego świata.

Od biskupa do staruszka z białą brodą, czyli historia Mikołaja

Kim naprawdę był Święty Mikołaj? Miano pierwszego Mikołaja zdobył biskup z Miry, pochodzący z Bizancjum i żyjący na przełomie III i IV wieku. Według legend i historii pochodził z zamożnej rodziny, ale od najmłodszych lat pomagał ubogim i potrzebującym ludziom. Początkowo przedstawiany był jako duchowny w długiej czerwonej szacie z mitrą na głowie i z pastorałem w dłoni.

Obecnie wizerunek Mikołaja trochę się zmienił. Dzisiaj, kiedy myślimy o Mikołaju przed oczami mamy postać staruszka z białą brodą i wielkim brzuchem. Odziany jest w czerwony płaszcz obszyty futrem, a na głowie ma szpiczastą czapkę zakończoną białym jak śnieg pomponem. Skąd taka drastyczna zmiana? 

Niecałe 100 lat temu pewna firma produkująca ciemny napój z dużą zawartością cukru postanowiła dla celów marketingowych przeprojektować ówczesnego Świętego Mikołaja. Ojcem dzisiejszego starszego brodacza został Fred Mizen, który w 1932 roku na zlecenie przedsiębiorstwa Coca-cola stworzył sympatyczną postać starszego pana z białą brodą w czerwonym stroju. Sukces kampanii marketingowej Coca-coli skutecznie wyparł z powszechnej świadomości obraz skromnego biskupa.

Tradycje Mikołajkowe w Polsce

Chociaż polska na mapie świata nie jest dużym krajem, to w różnych regionach naszego kraju prezenty dla dzieci dostarczają m.in.: Gwiazdka, Gwiazdor, Dzieciątko Jezus, Anioł lub Dziadek Mróz.

Najpopularniejszą Mikołajkową tradycją jest zjawienie się Mikołaja w nocy z 5 na 6 grudnia i zostawienie małego podarunku w wypastowanym bucie dziecka. Grzeczne dzieci mogą liczyć najczęściej na słodki upominek, a niegrzeczne dzieci na rózgi.

Ikona współczesnych świąt, czyli Mikołaj w krajach anglosaskich

Dzięki popularności języka angielskiego na arenie międzynarodowej. Kultura tego języka zaczęła przenikać do innych kultur i wypierać pierwotne wzorce Mikołaja na poczet starszego uśmiechniętego pana z białą brodą. 

W Stanach Zjednoczonych Santa Claus a w Wielkiej Brytanii Father Christmas przychodzi z prezentami tylko 24 grudnia w Wigilię Bożego Narodzenia. 

Tradycjami związanymi z pojawieniem się Mikołaja są powieszone przy kominku skarpety świąteczne oraz przygotowane specjalnie dla czerwonego gościa gorące mleko i ciasteczka.

Holenderski Sinterklass

W Holandii dzieci obdarowuje prezentami Sinterklass, który przypływa na statku z Hiszpanii 5 grudnia. Charakterystyczną cechą wyglądu tego Mikołaja jest czarny od sadzy w kominie strój. Obdarowuje grzeczne dzieci drobnostkami, a tym złym przypomina o poprawie swojego zachowania.

Hiszpańskie Mikołajki

W Hiszpanii Mikołajki nie odbywają się 6 grudnia, ale miesiąc później. 6 stycznia prezenty dla dzieci przynoszą Trzej Królowie, czyli tzw. Reyes Magos. Jeżeli dziecko było niegrzeczne, otrzymuje un trozo de carbón, czyli kawałek cukru przypominający bryłkę węgla.

Włoska wiedźma Befana

We Włoszech podobnie jak w Hiszpanii alternatywą obchodzenia Mikołajek jest wypadające 6 stycznia Święto Trzech Króli. Wtedy staruszka Befana z zakrzywionym nosem, ubrana w stare brudne ubrania rozdaje dzieciom upominki. Aby tego dnia uzyskać od wiedźmy łaskawość, trzeba pozostawić na stole mandarynki i kieliszek wina. Dla niegrzecznych dzieci czeka prezent w postaci czosnku lub klasycznej bryłki węgla.