
Jeszcze trochę czasu zostało do Świąt Bożego Narodzenia, ale atmosfera dookoła nas jest z dnia na dzień coraz bardziej świąteczna. Na dworze temperatura spada i jest coraz zimniej i coraz więcej czasu spędzamy z Naszymi dziećmi w ciepłych domach. Dlatego Nasze pociechy chętniej zasiadają przed ekranami telewizorów, tabletów lub telefonów, szukając dla siebie rozrywki. Musimy znaleźć dla nich jakieś inne interesujące zajęcie. Dobrą propozycją są wspólne zabawy z elementami języka angielskiego. Podczas takich zabaw dzieci bardzo często dobrze się bawią i przy okazji ćwiczą swój język angielski. Dlatego przedstawiamy 5 pomysłów zabaw w tematyce świątecznej dla Twojego dziecka po angielsku.
Przyczep nos Rudolfowi
Znacie grę przyczep ogon osiołkowi? Jeżeli nie, to nic straconego. Zasady tej gry są proste. Prosimy jedno dziecko, aby założyło na oczy opaskę i dajemy Jemu do ręki przedmiot, który imituje ośli ogonek (np. kawałek sznurka). Zadaniem dziecka jest przyczepienie ogonka do wcześniej przygotowanej planszy z wizerunkiem osła. Natomiast zadaniem reszty grających osób jest w jak najkrótszym czasie naprowadzenie gracza numer 1 do planszy z wizerunkiem osiołka.
Świąteczny odpowiednik tej gry to „Przyczep nos Rudolfowi”. Zadanie podobne, do poprzedniego, ale z drobną różnicą. Na planszy musi pojawić się wizerunek najlepszego renifera Świętego Mikołaja. Zamiast ogonka dziecko będzie musiało przyczepić Rudolfowi jego charakterystyczny czerwony nos.
Aby móc grę wykorzystać ponownie można zastosować rzepy do przylepiania elementów ze sobą. W ten sposób grę po sezonie świątecznym będzie można schować i wyjąć za rok lub pożyczyć innym rodzicom, chcącym spędzić swój wolny czas na zabawach z dziećmi. Hasłami, którymi może posługiwać się reszta graczy, mogą być zwroty takie jak:
the left/right, higher/lower, move slowly, stop itd. Dzieci w ten sposób powtórzą sobie słownictwo związane między innymi z kierunkami.
Jaka to kolęda?
Każdy z nas miał okazję oglądać na ekranie popularny teleturniej „Jaka to melodia?”, w którym rywalizujący ze sobą uczestnicy mieli za zadanie odgadnąć w jak najkrótszym czasie tytuł granego fragmentu piosenki. W wersji świątecznej można do tego wykorzystać znane angielskie kolędy i popularne świąteczne przeboje ostatnich lat. Przygotuj dla swoich dzieci ulubione świąteczne piosenki i rzuć im wyzwanie. Pod koniec turnieju, zaproponuj dzieciom wspólną zabawę taneczną i wspólnie zaśpiewajcie ulubione świąteczne piosenki. Podczas samego turnieju oczywiście też możecie sobie potańczyć, trochę ruchu zawsze się przyda.

Co mam w skarpecie?
Do kolejnej zabawy przyda nam się świąteczna skarpeta — taka, w jakiej umieszcza się prezenty nad kominkiem. Do naszej skarpety wsypujemy wcześniej przygotowane karteczki z hasłami. W tym przypadku o tematyce Świąt Bożego Narodzenia. Losujemy jedną kartkę i zadaniem dziecka jest zadawanie pytań, na które możesz odpowiedzieć YES albo NO na przykład: Is it red?, Is it food?, Is it a man? Itd. Zadaniem dziecka jest zgadnąć, co za hasło znajduje się na karteczce. Im mniej zadanych pytań tym lepszy wynik. W następnej rundzie zamień się z dzieckiem i niech ono odpowiada YES or NO.
Santa says clap your hands!
Graliście kiedyś w lubianą przez dzieci grę „Simon says”? Jeżeli tak, to zasady w grę Santa says są praktycznie identyczne. Naszym zadaniem jest wydawanie prostych poleceń po angielsku. Zaczynamy polecenie słowami „Santa says…”, na przykład: Santa says point the window, Santa says touch your nose, Santa says sing a Christmas song.
Nie każde nasze polecenie musi zaczynać się słowami „Santa says”. Jeżeli dziecko wykona wtedy daną czynność, przegrywa. Wygrywa ostatni gracz, który wykonał wszystkie polecenia Mikołaja. Dzięki tej przyjemnej grze dzieci nauczą się swobodnie wypowiadać komendy i osłuchają się z nimi.

Santa’s Sack, co jest w środku?
Santa’s Sack to gra, gdzie dzieci przećwiczą swoje umiejętności komunikowania się w języku angielskim. Jednak zanim zaczniemy grę, będziemy potrzebować paru rzeczy.
- duży worek (nie może być prześwitujący)
- papier do pakowania prezentów
- parę przedmiotów codziennego użytku (np. książka, piłka, lalka itd.), im bardziej się różnią od siebie wielkością i kształtami tym lepiej
- przepaskę na oczy (może nią być np. szalik)
Pakujemy przygotowane przedmioty w papier do prezentów i wkładamy go do dużego worka. Zadaniem Naszych dzieci jest zgadnąć, co znajduje się w paczce, ale wpierw muszą spróbować go opisać w języku angielskim.
Oczywiście to nie jedyne zabawy, które możesz zaproponować swoim dzieciom. W internecie znajdziesz wiele inspiracji, gotowych do ich wypróbowania.